Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Vyjádření k technickému stavu oken na bytovém domě:

  1. technické provedení samotného výrobku

      – potvrzení technologických pochybení výroby

a) velikost křídel vůči rámu, v mnoha případech se potvrdila špatná výroba, kdy určitá větší mezera mezi křídlem rámem jde vytěsnit větším těsněním, ale funkčnost bude v rozmezí max 3-5 patra na straně k hlavnímu vchodu.

b) nedostatečně „okovaná“ křídla  tj. prostě to při výrobě řádně ošidily

opět většina větších křídel může normálně fungovat ( nebudou profukovat ) maximálně v rozmezí 3-5 patra na straně k hlavnímu vchodu.

Kdy od 6 patra je jasné prokazatelné pásmo zatížení větrem v oblasti B a poslední patro za určitých okolností už spadá do kategorie C s ohledem, že strana domu k letišti není kryta žádným dalším výškovým objektem.

 

Problematika okování je znázorněna v příloze PDF

Krátké vysvětlivky:

1)  výměny pantů, v mnoha případech kde jsou okna ještě v pořádku, jsou poškozené spodní panty, které výškově regulují nastavení křídla, když to nefunguje křídlo drhne o spodní rám a odře se ve falzu, popřípadě se odtrhne část rámu.

Cena za výměnu pantu 950,-Kč včetně pantu, ale bez ceny dopravy.

Body A-D na velkých křídlech po levé straně scházejí, na pravých křídlech kde je ventilace schází prvek C prvek D většinou není zapotřebí

  1. je rohové vedení nad hlavním převodem, který se propojuje s ventilační částí na okně je instalována koncovka, která nejde propojit s ventilací a musí se vyměnit
  2. je ventilační část která se dále propojuje s prvkem C, bez ventilace i když není zapotřebí nelze instalovat prvek C, který je potřeba na dosažený těsnosti mezi panty, kde je kritické místo

C+D jsou středové a vodorovné závory, které výrazně ovlivňují těsnost ve vyšších patrech při zatížení větrem.

Paradoxem je, že zasklení dle ohledání je protihlukové a odpovídá zatížení výškové budovy, přitom kování je nedostatečné.

 

  1. Zjištěný stav povrchových úprav a zjednodušený postup co s tím dělat
  1. otázka zda okna zachraňovat a investovat do oprav?
  • okna k hlavnímu vchodu  cca. do 8-10. patra  má smysl, kde není výrazné poškození, ale za předpokladu renovace venkovního nátěru do dvou let.

        Prvky mohou vydržet i dalších 10-15 let, ale chce to každé 2-3 roky provádět servis a kontrolu, případě lokální opravu  nátěru.

       V případě nátěru včetně instalace těsnění a kování je otázkou ekonomiky, protože za tu cenu již dostanete skoro nové  okno  – pozor pouze výrobek bez kvalitní instalace ta může stát to samé co nové okno.          

  • okna k hlavnímu vchodu  10 patro po poslední se již projevují také problémy s povrchovou úpravou a hlavně stížnosti na netěsnosti při větru. Dle vyjádření jednotky 133 pan Pták instalované těsnění při větru příliš nefunguje.

      Obecně poslední dvě patra trpí, zejména byty 2kk, vysokou vlhkostí.

      Např. byt 133 si pořídil skla Heatmiror, která mají nejkvalitnější izolační vlastnosti na trhu, ale řeší následek vysoké vlhkosti, nikoli příčinu, výsledek je ten že interiérová vlhkost které se projeví na venkovní povrchové úpravě, viz. foto kde je vidět že pod lakem rám zelená.

 Okna k letišti od 7 patra do posledního, jednoznačně do oken neinvestovat, pouze havarijní stavy, zničený pant, rozlezlé křídlo atd.

Jednoznačně naplánovat výměnu, 11-13 patro urgentně

 

  • okna k letišti od 1-7 patra, určitě jestli mají ještě nějaký čas fungovat, tak jednoznačně provést nátěr a investice dle uvážení majitelů

 

V bytě 132 paní Švábové se vzorově provedlo alternativní zatěsnění komprimační páskou, kde u jednoho okna to nejspíše nepomůže. V případě že to bude aspoň trochu fungovat by to bylo jako dočasné řešení před případnou výměnou oken.

Závěrem dodáme ještě tabulku cen instalace kování ( poptáno v Rakousku )

V případě dotazů mne neváhejte kontaktovat

Za Okenní servis s.r.o.   Michal Geberle  jednatel  777 604 067

 

DOPLNĚNÍ - CENY

Případný rozpočet na to předělání kování, jsou tam ještě nakonec 4 díly navíc než jsem původně myslel, u paní Pokorné se to aspoň vyzkoušelo jako prototyp.

Ceny bez DPH na 1ks okna, cena je cca. stejná, i když je rozdílná velikost, je to dané cenou dílů

dodělání kování velké křídlo   2150,-Kč

dodělání kování ventilace         750,-Kč

díly ventilační části a roh          650,-Kč

výměna rámového  těsnění na rámu 680,-Kč  - větší průměr trubičky 

tj. celkem 4230,-Kč  s DPH 15%  4865,-Kč/ks  tj.   2ks 9730,-Kč -tj celý byt 2kk

  ( když bude více bytů najednou upravíme cenu pod 8000,-Kč )

V příloze je řádový ceník oken Schuco, kdy s cenou výrobku hnout nelze ta je daná, ale kdyby se seběhlo více lidí najednou, tak by určitě se neplatila doprava a celkově by instalace byla levnější, nejvíce stojí 1 nebo 2 okna.

Do těch nižších pater by šel systém od Schuco, který je cca. o 25% levnější 

 

Za Okenni servis s.r.o.

Michal Geberle 777/604 067